20
Sty
10

Lecho: Heyah Q4 wygra Simplus!


Obecnie nie ma praktycznie żadnej strony, dostarczającej rzetelne informacje na temat Q4 w naszym kraju. Z eSports.pl odeszła znaczna część redakcji, PGS się dopiero rozgrzewa, o owned.pl lepiej nawet nie wspominać. Mianowanie Ciebie na stanowisko naczelnego w FX. Simplus pozwala sądzić, że będziecie się starali zapełnić tę lukę.

Dobrze kombinujesz 🙂 Ale jak już napisałem w poprzednim pytaniu, my nie chcemy być kolejnym portalem newsowym, jakich teraz pełno powstało – także w otoczeniu klanów. Chcemy dostarczać informacje w ciekawszej, bardziej atrakcyjnej formie, na pewno będzie dużo publicystyki, felietonów. Postaramy się, żeby na stronie Fx.Simplus „przemówiły” gwiazdy polskiej sceny, będziemy starali się przybliżać i promować sylwetki graczy, ale nie zapomnimy też o tych Czytelnikach, którzy będą chcieli po prostu wejść na stronę i dostać „w pigułce” najważniejsze informacje. No i oczywiście relacje z turniejów, imprez – to teraz, ogólnie rzecz biorąc na polskiej scenie straszliwie leży, jednym z największych problemów Q4 jest to, że pod względem medialnym w naszym kraju jest ono pokazywane po prostu słabo, gdzie są te wielkie relacje, kolumny opisujące turnieje jakie pamiętamy z czasów q3 i takich serwisów, jak quake.gracz.net, „żywe” jeszcze wtedy q3,fpp.pl, czy chociażby Q3ORG? Nie ma, gdzieś zniknęły i teraz my postaramy się, żeby wróciły i żeby wokół tej gry zrobić „show” 🙂 Ale z pewnością wprowadzimy wiele innowacji.

FX.Simplus wyrosło już na największego konkurenta PGS. Jesteś obecnie blisko tego zespołu, jak oceniasz jego perspektywy na przyszłość.

Nie owijając w bawełnę powiem, że moim zdaniem Fx to w tej chwili najbardziej rozwojowa polska ekipa, idziemy do przodu jak burza i nie mamy zamiaru się zatrzymywać. Mamy najlepszą w Polsce dywizję duela Q4, silną ekipę CSa, która – w co wierzę, i pewnie nie tylko ja – wkrótce będzie w stanie poważnie nacisnąć na PGS, i na tym teraz się skupiamy. Nie jesteśmy multiklanem BNC, który sciąga do siebie milion dywizji a potem nie jest w stanie zapewnić im podstawowego supportu. Nie, my idziemy dokładnie w przeciwnym kierunku i myślę, że nasze ostatnie ruchy na scenie dobitnie to pokazują

Ostatnio do FX dołączył Cs3, poza avkiem chyba najbardziej rozpoznawalny gracz Q4 z naszego kraju poza granicami. Miałeś jakiś wpływ na tą decyzję?

Nie ukrywam że w dużej mierze to na mnie spadło prowadzenie rozmów między Fx a Michałem. W pewnym sensie mogę się więc czuć współojcem transferu Czesia do naszej drużyny 🙂 Michał jest bardzo utalentowanym graczem ze świetnym podejściem i bardzo dużymi możliwościami, które – mamy nadzieję – zaprezentuje już podczas WSVG w Londynie. Na razie nasza współpraca układa się znakomicie i wierzę, że tak będzie nadal.

Dywizja FX.Simplus Q4 jest w tej chwili najmocniejsza w kraju, co sam przed chwilą zaznaczyłeś. Wiadomo już, że cs3 zobaczymy na WVSG w Londynie. Wszyscy mają nadzieję, że to nie koniec zagranicznych wojaży zawodników. Możesz nam zdradzić coś więcej na temat dalekosiężnych planów FX?

Przede wszystkim – w Londynie zobaczymy nie tylko Cs3, ale i matr0xa 🙂 Natomiast jeśli chodzi o nasze dalekosiężne plany, to nie wszystko zależy tu od nas. Jak zapewne wiesz, obecnie na scenie są bardzo duże przetasowania jeśli chodzi o wybór platformy (Q3 lub Q4) i z tego powodu na chwilę obecną trudno cokolwiek powiedzieć. Na pewno pojawimy się całym składem na PGA, być może pojedziemy na któryś z przystanków CPL. A jeśli chodzi o plany na 2007 to tu już, co wspominałem, na razie nic nie zależy od nas – gdy zostanie ogłoszony kalendarz imprez usiądziemy przed nim i wspólnie z graczami wybierzemy te, które będą naszym celem.

Ciężko jest znaleźć stronę dotycząca sportów elektronicznych bez Twoich tekstów. Jak godzisz pisanie na wielu serwisach informacyjnych?

Nijak, po prostu do momentu startu strony Fx jestem ‚wolnym strzelcem’ i publikuję teksty tam, gdzie chcę 🙂 W tej chwili wygląda to tak, że gdy napiszę jakiś tekst, to po prostu szukam dla niego odpowiedniego miejsca. Nie piszę na akord ani na zamówienie, po prostu gdy mam wenę to siadam i skrobię. Jest kilka redakcji, z którymi stale współpracuję i na chwilę obecną zrezygnowałem z newsopisania dla felietonów.

Ostatnio Twoje teksty można znaleźć również na fnatic.com. Planujesz związać się z tym serwisem na dłużej?

Istotnie, zrobiłem coverage z QuakeConu dla clubfnatic i to był praktycznie mój zagraniczny debiut. Czy zamierzam się mocniej zaangażować? Chciałym, bo to świetny serwis z bardzo fajną ekipą, przede wszystkim pisanie dla zagranicznej publiki to dla mnie coś nowego. Ale na razie 100% swojej siły przerobowo-twórczej angażuję w tworzenie podwalin pod Fx.Simplus.

Chyba najwięcej ludzi kojarzy Cię z świetnych tekstów na esports.pl. Minęło już trochę czasu od Twojego odejścia. Jakie były powody tej decyzji?

Bezpośredni powód to mój konflikt z girithem, który swego czasu odbił się szerokim echem na eSp.pl. Chodziło o coverage z poznańskich eliminacji Heyah Cybersport PRO, a konkretnie moją chęć pomocy przy tymże. Więcej nie powiem, bo nie ma sensu się w to wdawać, generalnie nie lubię gdy ktoś nie docenia cudzych starań i we wszystkim widzi zło, a tak właśnie zachował się wtedy girith. Zresztą, mam ogólny żal do wielu ludzi na eSp.pl za to, jak zachowali się w stosunku do mnie w momencie, gdy dołączyłem do ekipy Heyah Cybersport. Zastanawia mnie, czy sxlowi ludzie też mieli za złe, że w pewnym momencie poświęcił się w większym stopniu zarobkowej pracy w MMV? W ogóle eSp.pl jako portal tkwi w stagnacji, od dobrych kilkunastu miesięcy nic nie idzie tam do przodu a ja nigdy nie należałem do ludzi cichych, akceptujących taki stan rzeczy, więc prędzej czy później moje i eSp.pl drogi musiały się rozejść 🙂 Ale dalej bardzo często odwiedzam ten serwis, czasem coś publikuję, mam generalnie duży sentyment zwłaszcza do starej załogi – w końcu to z nimi ponad 3,5 roku temu startowaliśmy ten serwis, który obecnie jest największy w swojej kategorii w tym kraju.

Śmiało można Cię uznać za jednego z najlepszych polskich dziennikarzy esportowych. Jakich rad udzieliłbyś początkującym redaktorom?

Nie przesadzajmy, ostatnio trochę wypadłem z obiegu 🙂 Rady dla początkujących redaktorów? Cóż, przede wszystkim trzeba chcieć i umieć szperać, wyszukiwać informację, nie tylko tłumaczyć ją z zachodnich serwisów. Do tego przydaje się odrobina samokrytycyzmu i przede wszystkim zapał do pracy, czego niestety 90% dzisiejszym początkującym newsmanom brakuje, a szkoda, bo z wielu z nich mogliby być ludzie.

Czytając Twoje teksty oraz komentarze, łatwo można dostrzec, że lubisz ostre, zacięte dyskusje. W rzeczywistości jest tak samo?

Jak najbardziej 🙂 Uwielbiam dyskutować, chociaż to normalne, że z przyjaciółmi, znajomymi nie „jadę po bandzie” tak jak z gniewnymi dziećmi neostrady. Generalnie zawsze staram się mówić to, co myślę i wydaje mi się, że to jedna z moich większych zalet. Tą drugą jest skromność.

Jesteś dość konfliktową osobą. Wspomniałeś o swoich nieporozumieniach z girithem, szybko opuściłeś szeregi PGS. Nie boisz się trochę, że sytuacja powtórzy się na nowym serwisie?

Wiesz, myślę że to raczej w pewnych kuluarach powstał mit konfliktowego, złego lecha, który ze wszystkimi się gryzie aż kości nie zbieleją na słońcu. Owszem, bywam wybuchowy i zdarza mi się przesadzić z wyrażeniem jakiejś opinii, ale nie generalizujmy. Nieporozumienie z girithem było w większej części następstwem jego niezrozumiałej niechęci do mnie, niż mojej kłótliwości – nie będę zresztą tego tłumaczyć, bo tylko winni to robią. Zaś co do PGS, to po prostu między mną i tą ekipą nie było żadnej chemii, od samego początku źle się tam czułem i bez żalu zrezygnowałem. Potem długo szukałem sobie miejsca, aż w końcu znalazłem je w Fx.Simplus. Jak na razie nasza współpraca idzie świetnie i wiem, że dalej tak będzie, nawet jeśli czasem nie zawsze z resztą ekipy będę mieć takie samo zdanie. Bo nam wszystkim w Fx chodzi o to samo. A tak w ogóle, to ja naprawdę jestem miłym, fajnym gościem! 🙂

Przy okazji mojego artykułu (Moda na serwis) mieliśmy okazję polemizować na temat rozdrobnienia redakcji i prezentowanego przez nie poziomu. Możesz przestawić swoje zdanie na ten temat naszym czytelnikom?

Myślę, że polemika bezpośrednio była nawet szersza tematycznie 🙂 Ale OK. Wiesz – ja nie potępiam faktu, że każdy ‚multiklan’ tworzy własny serwis informacyjny. A niech tworzy, na zdrowie. Chciałbym tylko, żeby panował tam jakiś znośny dla mózgu poziom pisania, a niestety w większości przypadków tak nie jest. Powiem więcej – moim zdaniem poziom pisania na CAŁEJ polskiej scenie gamingu spada i pojedyncze perełki pojawiające się np. na eSports.pl nie są w stanie przykryć tych wszystkich przeciętniaków piszących na polskich serwisach. Bo gdy widzę takiego piwoszka skrobiącego na PGS newsa, w którym robi więcej literówek i ortografów, niż ja w całym życiu, to nóż mi się w brzuchu otwiera. Jeśli już tworzymy serwis, dbajmy o jego poziom, w przeciwnym razie w ogóle się za to nie bierzmy i takie jest moje zdanie.

Już za parę dni odbędą się finały Heyah Cybersport w Warszawie. Podziel się z czytelnikami swoimi przewidywaniami dotyczącymi rozgrywek Q4.

Nie będę oryginalny, jeśli powiem, że Heyah w Q4 wygra Simplus 🙂 Mamy w finałach czterech na ośmiu graczy, więc stanowimy niejako koalicję przeciwko opozycji. Są nawet bliźniacy 🙂 A jeśli chodzi o przewidywania, to moim zdaniem finał będzie wewnętrzną sprawą Fx – Cs3 i matr0x wydają się być poza zasięgiem. Ale nie można lekceważyć ortho, a docierają też do mnie sygnały, że w swoim mieście rutt będzie groźny. Słowem, zapowiada się interesujący turniej, szkoda tylko, że wskutek decyzji organizatorów (moim zdaniem pochopnej) nie zobaczymy w nim avka

Po polskich eliminacjach WCG można było spotkać wiele opinii na temat niedostatecznego wsparcia dla mediów elektronicznych. Jak ta sytuacja wygląda z Twojej strony?

Cóż, ja na własnej skórze tego nie odczułem, bo na WCG przede wszystkim grałem, a brak komputera, kawy, czipsów i tańczących półnagich panienek jakoś nie przeszkodził mi w napisaniu całkiem fajnego artykułu o WCG, w którym zawarłem to, co myślę na temat zarzutów naszych „dziennikarzy” do organizatorów WCG (click). Streszczę najważniejszą myśl: jeśli chcecie być traktowani jak profesjonaliści, to udowodnijcie, że potraficie zapewnić obsługę medialną na profesjonalnym poziomie, zamiast ciągłego narzekania i wylewania gorzkich żalów na cały świat.

W czasie kiedy w Polsce będą rozgrywane finały Heyah, w Dani odbędą się finały Eurocup’a. Kto jest Twoim faworytem tej imprezy, myślisz ze Francuzi z aAa będą w stanie wyrwać zwycięstwo którejś ze szwedzkich drużyn?

Nawet lubię aAa, ale nie przesadzajmy. Szwedzi nie dadzą się zdetronizować i walka o tytuł będzie dla nich sprawą wewnętrzną. W finale według mnie zobaczymy lm i FOE. Która strona wygra? Ja stawiam na Zonica i spółkę. Ale tak swoją drogą nie mogę oprzeć się wrażeniu, że TDM w Q4 jest w porównaniu do tego z Q3 tak mały, że go nie widać…

Skoro jesteśmy już przy rozgrywkach TDM. Masz zamiar dalej prowadzić reprezentację Q4 w nadchodzącym sezonie?

Moim zdaniem nie będzie następnego sezonu. Już bardziej prawdopodobne jest to, że wróci q3. TDM w Q4 jest po prostu zbyt słabo rozwinięty i nic nie zapowiada takiego stanu rzeczy. A jeśli chodzi o reprezentację Q4TDM, to w praktyce prowadzili ją hamster z urbaskiem i myślę że w razie potrzeby decyzję co do jej przyszłości podejmiemy wspólnie.

To wszystko, dzięki za poświęcenie swojego czasu. Chciałbyś coś dodać na koniec?

Pewnie. Chciałbym podziękować komuś wyjątkowemu za to, że odpędza moje złe myśli 🙂 No i pozdrowić wszystkie gniewne dzieci neostrady, a zwłaszcza grono z netwars.pl, z którymi jakiś czas temu prowadziłem niezwykle owocne dyskusje – niech klapki na oczach będą z Wami – a także fanbojów PGS, którzy po opublikowaniu tego wywiadu zapewne mnie oflejmują. Też dziękuję, cześć!

Tekst w oryginale pokazał się na stronie D-Link PGS

http://www.pgs-gaming.pl/serwis/lecho-heyah-q4-wygra-simplus

Reklamy

0 Responses to “Lecho: Heyah Q4 wygra Simplus!”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


Maciek ‚guandi’ Śliwińśki

Kategorie

Reklamy

%d blogerów lubi to: